Postupujte podle následujících kroků:
– kreditní kartu si vyberte bez ročních nebo měsíčních poplatků
Pokud má vaše platební karta poplatky za její vedení budete platit každý rok nebo měsíc. Na trhu jsou však i karty, které jsou bez uvedeného poplatku, pokud splníte měsíční limit v platbách. Tyto limity se však liší. Najděte si tedy tu, která splňuje vaše možnosti.
– bezúročné období
pokud má vaše karta bezúročné období, v rámci kterého musíme uhradit váš účet, máte velkou šanci, že nebudete platit žádné úroky. Musíte však dodržet termín splátky, který je pevně stanovený ve smlouvě. Většinou je to pevné datum v měsíci. Pokud vaše karta nemá bezúročné období, nikdy ji nebudete mít bezúročnou.
– včasné platby
pokud zaplatíte pozdě, budete hradit úroky za každý den prodlení. Platba včas znamená zaplatit před termínem uvedeným ve smlouvě. Je nutné zaplatit celou splátku a nejen její minimální platbu.
– úvěrový limit
váš úvěrový limit je stanoven ve smlouvě a je to maximální možná částka, kterou můžete vyčerpat. Vždy se držte pod úvěrovým limitem, abyste byli schopni částku vždy včas uhradit v plné výši.
– dostatek prostředků
před termínem úhrady vaší splátky zkontrolujte váš účet. Zajistěte, aby na něm bylo dostatek prostředků i potom, co proběhnou všechny další plánované transakce. Včasnost platby si můžete pojistit povolením inkasa z účtu. Tady však pozor – pokud nebudete mít dostatek prostředků na účtu, inkaso nebude provedeno. Utrácejte jen tolik, kolik si můžete dovolit splatit.
– výběr finančních prostředků
na tyto transakce se u většiny karet nevztahuje bezúročné období. Úroky na tyto výběry vám poskytovatel karty účtuje okamžitě. Pokud si tedy chcete udržet svoji kreditní kartu zdarma, nikdy nevybírejte hotovost.
– kontrola smlouvy o používání karty
zjistěte si všechny poplatky, které vám mohou být účtovány při jejím používání. Pokud kreditní kartu nehodláte používat, tak si ji neberte. Poplatky hradíte i za to, že ji jen máte v peněžence.