Spokojenost s telefonními operátory na českém trhu není nijak převratná. Často panuje názor, že operátoři pouze zneužívají neznalosti klientů k získání vyšších zisků. Nemusíme mít ani na starost rodinný rozpočet abychom měli většinou negativní zkušenost s telefonními operátory.
Posledních desítek let ale operátoři nezabírají pouze trh s telefony a telefonní síť, ale také oblast internetu či kabelové televize.
Člověk může dojít k názoru, že operátorům jde pouze o zvýšení zisku. Avšak každá firma by měla mít určitou společenskou zodpovědnost tak kde se ztratila u operátorů.
V době nástupů internetu si mohli operátoři nastavit rychlost internetu pro uživatele dle libosti, takže klient mohl v klidu přesáhnout svůj měsíční tarif a poskytovatel pouze vydělával.
Nejedná se však o jedinou podvodnou techniku mobilních operátorů. Často jsou totiž uváděni jako příklad kartelů. Což patří mezi základní podmínky porušování hospodářské soutěže. Jde o situaci, kdy se podobné firmy domluví na rozdělení území či jednotných cenách. To je ovšem hrubé porušení tržní rovnováhy. Pro korigování takových přestupků slouží Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
V rámci internetu Evropská Unie učinila přítrž nekontrolovatelnému okrádání zákazníka. Stanovila totiž tzv. pravidla síťové neutrality . Což znamená, že všichni operátoři musí všem svým klientům poskytovat stejnou rychlost internetového připojení.
S tím samozřejmě souvisí i mobilní internet, který v současné době disponuje rychlostí LTE. Do roku 2020 bychom měli již využívat rychlost 5G. Mohla by zde být již dřív, ale operátoři se opět zdráhají a vymlouvají.
V současné době se mobilní operátoři spolčili a uvedli, že umožní rychlost 5G pouze v případě, že bude zrušena platnost pravidel o síťové neutralitě. To by vedlo k opětovnému okrádání zákazníků.
Větší společnosti tvrdí, že nastavená pravidla ohrožují podmínky tržní rovnováhy. Stojí však tržní rovnováha za to, aby globální společnosti opět zvítězily?