Látkové rolety si mnoho lidí spojuje se starými byty. Stačí shlédnout nějaký černobílý snímek z první republiky a atmosféra vás vtáhne kamsi do doby, kterou téměř nikdo z nás nepamatuje – do prastaré scény navenek poklidné, přesto dramatické, zmítané nejstrašnější válkou v dějinách lidstva.
Možná i to bylo důvodem nahradit stínící techniku klasických mechanických rolet navíjených na pružinu moderními žaluziemi. Ty zažívaly boom v naší zemi zejména v 90. letech, ovšem s rozšířením nových technologií a nasycením zájmu o hliníkové lamely se na trhu začala objevovat moderní vnitřní stínidla materiálově i technicky odlišná. A právě tehdy látkové rolety zaznamenaly doslova národní obrození.
V odvětví výroby stínící techniky vzájemně spolupracuje textilní výroba a technické prostředky navíjecích a ovládacích mechanismů. Většina rolet se navíjí na nosnou hřídel. Ta je převodována ozubenými koly a svedena do ovládacího mechanismu, kterým jsou typické kuličkové řetízky. Speciální převodová skříň zajistí vždy aktuální pozici rolety, v jaké ji uživatel nastaví, nedochází tedy k prokluzování a padání látky tak, jak to bylo známo u starých rolet.
Stovky druhů barev, vzorů, tkanin, stínění den + noc
Tkaniny mohou mít velice rozdílné tepelně izolační a optické vlastnosti, proto je nezbytné při rozhodovacím procesu vyzkoušet více typů stínění na praktickém funkčním modelu v kamenném obchodě, případně s vzorkovníkem materiálu. Velmi často se dnes využívají populární systémy tzv. den + noc. Jsou to pravidelně se střídající pruhy látky průsvitné a neprůhledné. Vytváří dojem zebry, nebo přechodu pro chodce, někdy se jim také tak říká. Jsou ideální k optimální regulaci světla v příliš prosluněných bytech a zároveň brání sledování pohybu v interiéru zvenčí. A překvapivě jsou velmi působivým estetickým prvkem, který lze vkusně sladit s malbou a nábytkem. Ostatně, právě estetický dojem a snadná obsluha jsou největšími tahouny této moderní stínící techniky, která úspěšně konkuruje i japonským posuvným stěnám a svislým látkovým žaluziím.