Na začátek velmi důležitá otázka, na kterou si musíte odpovědět ještě předtím, než budete pokračovat ve čtení tohoto článku: Opravdu chcete studovat medicínu? Je-li Vaše odpověď ano, pak si otázku položte ještě jednou, či dvakrát, pro jistotu.
Myslíte to opravdu vážně?
Napřed Vás musím upozornit, že Vám začíná (minimálně) 10 let nepřetržitého studia, jež začíná v okamžiku přípravy na přijímačky (pro ty šťastnější z Vás, kteří se dostanou bez přijímaček, o rok později). 10 let, ptáte se? Není to trochu moc? Medicína se přece studuje 6 let… To je sice pravda, ale vystudováním vysoké školy studium nekončí, přesně naopak. Získáte-li titul MUDr., Vaše pouť teprve začíná – následuje zdlouhavý proces učení se tomu nejdůležitějšímu – uplatnění nabytých znalostí v praxi ukončené atestací.
U každého oboru lékařství trvá atestace po různou dobu, každý nově vystudovaný doktor musí projít studium tzv. Základního kmene, které si sám vybírá podle oboru, jež chce v budoucnu praktikovat.
Základních kmenů je stanoveno 17 a studují se po dobu dvou let:
· Anesteziologický
· Dermatovenerologický
· Gynekologicko-porodnický
· Hygienický
· Chirurgický
· Interní
· Neurochirurgický
· Neurologický
· Oftalmologický
· Ortopedický
· Otorinolaryngologický
· Patologický
· Pediatrický
· Psychiatrický
· Radiologický
· Urologický
· Všeobecně praktické lékařství
Máte-li tuto část (a celkem již tedy 8 let strávených studiem) za sebou, hurá do výběru budoucího povolání.
A teď k tomu důležitějšímu…
Je studium medicíny opravdu tak těžké, jak se povídá?
Jednoznačně ANO!
Nevyplácí se to podceňovat, věřte mi. V prvním ročníku vypadne nejvíce lidí a není to náhoda – většina z nich studium těžce zanedbávala a spoléhala na štěstí.
Jak tedy studium zvládnout?
1. ČASOVÝ HARMONOGRAM – Vypracujte si přehledný časový plán, který BUDETE DODRŽOVAT. Pomůže Vám to uspořádat si čas a všechno, co se Vám honí v hlavě. Odpadnou Vám myšlenky na to, co všechno se ještě musíte naučit, protože to budete mít krásně sepsané.
2. SPÁNEK – Další velice důležitý bod. Je pravda, že na medicíně těžko uskutečnitelný, ovšem snažte se hlídat si alespoň těch 8 hodin spánku, pomůže Vám v soustředění a bude se Vám daleko lépe učit.
3. KVALITNÍ MATERIÁLY – Vyplatí se si připlatit za kvalitní studijní materiály, bude se Vám s nimi dobře učit. Samozřejmě ne vždy platí, že to, co je drahé, je kvalitní, proto se raději ptejte starších spolužáků, kteří Vám určitě rádi poradí.