Akvarijní rostliny, které jsou pěstované v našich akváriích, jsou jak estetickým doplňkem, který dotváří celkový vzhled akvárií, tak také jedním z nejdůležitějších činitelů pro zachování a udržení stabilní biologické rovnováhy v uzavřeném systému akvarijních nádrží.
Pokud začínáte s akvaristikou, je také důležité kromě krásných akvarijních rybiček a základního vybavení pro akvária nakoupit rovněž akvarijní rostliny. Protože akvárium s rybičkami ale bez akvarijních rostlin je prázdné akvárium.
Péče o vodní rostliny
Jedním z důležitých hledisek je nejnáročnější to, aby se udrželo požadované rozmístění, a také vzhled rostlin v akváriu.
· Pokud máte v akváriu vysazeny druhy vodních rostlin s listovými růžicemi, je opravdu nutné ručně odstraňovat jejich staré listy.
· Jestliže vám vyrůstají v akváriu rostliny s olistěnými lodyhami, neboli stonkové rostliny, je třeba je zkracovat a zase znovu vysázet do akvária.
· Rovněž je nezbytně nutné měnit pravidelně část vody v akváriu za vodu čerstvou.
· Počítejte s tím, že byste měli také jednou za čas zlehka odstranit usazený kal na dně akvária pomocí odkalovacího zvonu a hadice.
· Velmi náročné druhy rostlin rovněž vyžadují zajištění vysoké intenzity umělého osvětlení, notné a pravidelné dávky živin. Ty zajistíte například dodatečným sycením vody v akváriu za pomoci oxidu uhličitého, anebo hnojením speciálními hnojivy.
Podmínky pro pěstování druhů akvarijních rostlin
Tropické a sladkovodní rostliny vyžadují:
· Světlo, které zajistíte nejlépe použitím zářivkových trubic v osvětlovacím krytu akvária. Rostlinám pak ponejvíce prospívají bílé odstíny světla.
· Teplo. V akváriu by se měla teplota vody pohybovat v rozmezí přibližně od dvaceti dvou, do dvaceti osmi stupňů Celsia.
· Vodu, která by neměla v akváriu jen tak nehybně stát. Avšak ani velmi silný proud není pro akvarijní rostliny vhodný. Proudění vody v akváriu vám zajistí vhodně zvolený filtr.
· Živiny. O živiny pro vodní rostliny se starají především ryby v akváriu prostřednictvím produktů své látkové výměny.