Podle psychologů období vzdoru dítěte, které se objevuje v pubertě, jenom reflektuje to, jací jsou na dítě rodiče. Chování je vždy jenom napodobování dospělého chování. Pokud z vás dítě cítí narcisismus, bude vám oponovat. Pokud bude váš přístup laxní, dítě zvlčí. Jak ale nastolit pravidla, které dítě nebudou traumatizovat, a zároveň zajistit, že dítě neprovede nic nezákonného nebo nebezpečného?
· Puberta je jenom fáze života
Všichni si pamatujeme, jací jsme v tom období byli ke svým rodičům my. Jistě si všichni pamatujeme, jaké blbiny a nezbednosti k tomuto věku patří. Jistě si dokážeme představit, že dospívání je v dnešní době těžší. Globalizace má za své i v chování našich dětí. Je důležité si uvědomit, že dítě má vlastní názory a vlastní pravdy. Má svůj úhel pohledu – to je normální a zcela v pořádku.
Dejte svým dětem prostor
Nezapomeňte, že vychováváte člověka, který se bude muset osamostatnit. Čistě proto, že jste rodič dítěte, nejste bůh. Ne vždy máte pravdu, a ne vždy je váš názor správný nebo ten nejlepší možný. Nebojte se od svých dětí učit. Nechte vaše dítě, aby si pravdu obhájilo, aby se naučilo stát si za svým.
Čím schopnější děti ve své pravdě jsou, tím menší je šance, že jimi bude manipulováno, nebo že jim někdo naletí.
– Poslušné děti jsou často terčem silnějších osobností a v životě často trpí
Poslušné děti, které jsou zvyklé poslouchat autority, často dopadají velmi špatně. Silnější osobnosti je využívají a manipulují jimi.
Rodiče se bojí ztráty autority
Pokud dítě vedete k tomu, aby bylo rozumné a zároveň aby neubližovalo jiným, je samozřejmé, že autoritu jako takovou časem ztratíte. Musíte se vyrovnat s tím, že dítě se vám eventuálně stane partnerem v konverzaci, pokud ho k tomu správně vedete, nezapomene, že vy máte hlavní slovo, stejně jako si bude vědomo toho, že vaše slovo neznamená všeobecné pravidlo nebo zákon. K tomu přece výchova směřuje.